Mağaza Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünlerinizi perakende müşterilerimize pazarlarken başarılı olmak istiyorsak, mağaza dekorasyonumuzun doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Peki mağaza dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mağaza Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Yerde Doğru Ürün

Mağazanızı dekore ederken, ister butik giyim mağazası, ister büyük bir işletme olsun. Mağanızın büyüklüğü, kullanılabilir alanı ve şekline göre doğru dizayn edilmesi gerekir. Ürünlerin yeri, alan ve mağazanın şekline göre farklılık gösterecektir. O yüzden her mağazanın ayrı olarak değerlendirilmesi gerekir. Aslında kriterler bununla da sınırlı değil, örneğin İstanbul City’s Nişantaşı AVM’deki bir mağaza ile New York Saks Fift Havenue AVM’deki bir mağazanın dekoru ve ürün gamı farklılık gösterecektir. Burada mağaza konumu ve bu konuma bağlı olarak değişen potansiyel müşteri profili bu farkı yaratmaktadır. Aslında bu değişikliği her işletme kolunda görebiliriz. Örneğin Fast-Food firmalarının farklı ülkelerdeki versiyonlarında o ülkeye özel menüler çıkarması o bölgedeki müşterilere daha fazla hitap etmek içindir. Ülkemizdeki yabancı menşeili fast – food firmaları ürün gamlarında döner menüsü çıkarmaktadır. Ülke bazlı ürün çeşitliliğine bir örnektir. Uluslarası giyim mağazaları da dekorasyonda veya ürünlerde o ülkeye özel motif veya ürünler çıkartabilmektedir. Bu yüzden dekorasyonlarda genel konsept değişmese bile ufak dokunuşlarla mükemmel hale getirilebilir.

Genel bir giyim mağaza dekorasyonunda ise, üst grup, alt grup, vitrin ve aksesuarlar doğru bir sıralama ile müşteriye sunulmalıdır. Sezonu olan, satışı beklenen yeni kreasyon ve kombinler doğru bir şekilde giriş vitrinlerde ve mağaza içi vitrinlerde sergilenmelidir. İlk mağaza girişindeki vitrin düzeni hazırlanırken, mağazanın boyutu, vitrin genişliği, cadde mağazası mı, yoksa avm mağazası mı gibi sorulara cevap verilmesi gerekir. Bu sorulara verdiğimiz cevaplar tüm konsepti etkileyecek ve nasıl bir görünüm ile ürün sergileneği konusunda bize ışık tutacaktır. Çoğu yerde uygulanabilecek ufak ipuçları vermek gerekirse, mağazanın ana vitrininde yer alan mankenleri müşterinin daha net görmesi ve ilgi çekmesi için mankenlerin bazıları hafif açılı yerleştirilebilir. Mağazanın dışındaki yol, kaldırım vs. altında ise mankenlerin altına manken platformlarıyerleştirilebilir.

Mağaza Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Işık Kullanımı

Mağaza dekorasyonunda en önemli hususlardan biri de ışık faktörüdür. Mağazanın aldığı doğal ışık kaynakları, ışık alan ve almayan yerlerin kullanımı çok önemlidir. Bu konuda devreye yapay ışık kaynaklarının doğru kullanımı girmektedir. Işık almayan yerlerde nasıl bir ışık kullanılacağını belirlemek ise tam anlamıyla bir mimari analiz gerektirir. Ürünler bu alanda nerede kullanılacak, açıları nasıl olacak gibi soruların cevabı doğru ışığı belirlememizi sağlayacaktır.

Ürünlerin canlı ve cezbezdici görünmesi için mekana göre, ankastre raylı spot ışıklar veya sıva üstü raylı spot ışıklar kullanılabilir. Bu iki aydınlatma şekli de detayları ön plana çıkartmak ve ürünü net bir şekilde sergilemek için tasarlanmış başarılı yöntemlerdir. Mekanın orta kısımlarında ise, yine duruma göre değişkenlik göstermekle beraber sıva üstü spot ışıkları veya ankastre spotları kullanılabilir.

Mağaza Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aksesuar Kullanımı

Mağaza dekorasyonunun önemli bir kısmını da aksesuar üniteleri kapsamaktadır. Bu ünitelerin mağazaya uygun yerleşimi, hem müşterinin bu ürünlere kolay bir şekilde ulaşmasını hem de ürünleri rahat bir şekilde deneyerek satış faaliyetinizin hızlanmasını sağlayacaktır. Kravatlık, kemerlik gibi ürün taşıyıcıyıların ana ürün ile ilintili bir yerde konumlandırılması gerekir. Mağaza dekorasyonuna göre pantolonlara yakın bir yerde kemerlerin, gömleklere yakın bir yerde kravatların durması gerekir. Panel kullanımında ise dekoratif amaçlı kullanılacaksa Shopline ürünlerinden düz ızgaralı veya diagonal panel (çapraz ızgaralı panel) tercih edilebilir. Eğer panellerin üzerine askı aparatları eklemek istersek delikli sac aksesuar panel işlevsel bir tercih olacaktır. Mağazanızı biraz daha renklendirmek ve ürünlerinizle alakalı bir afiş sergilemek isterseniz, size önerimiz ışıklı görsel (lightbox) kullanmanızdan yana olacaktır. Böylece görsel üzerindeki detaylar daha ilgi çekici bir biçimde müşteriye sunulacaktır. Siz de mağazanızın yeri, kullanım alanı doğru ışık gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak profesyoneller tarafından dekore edilmesini istiyorsanız. Aşağıdaki yurtiçi veya yurtdışı iletişim bağlantılarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Mağaza Sistemleri 4
Paylaşın: