Mağazanıza Müşterilerinizin Bakış Açısıyla Bakabilmek

mağazanıza müşterilerinizin bakış açısıyla bakabilmek

Mağazanızın tasarımında ele alınması gereken başlıca unsur hiç şüphesiz müşterinize nasıl hitap edeceğidir. Müşterileriniz açısından mağazanın içerisindeki ekipmanların ve sistemlerin yerleşimi kullanışlılığı, bu unsurların renk uyumları ise göze nasıl hitap ettiğini belirleyen etkenlerdir. Ancak müşteri açısından değil de, kendi açınızdan baktığınız zaman farklı etkenler de devreye girebiliyor. Örneğin, mağazanızda satışa sunduğunuz ürünlerin ne kadarını raf ve askılık gibi ekipmanlarda müşterilere sunduğunuz önem teşkil etmektedir. Aynı tip ve renkte çok sayıda ürünü gereğinden fazla yan yana asmak ilk bakışta müşterilerinizin beğenisinde bir etki uyandırmayacaktır. Bu ürünleri en etkili sunumla sergileyebilmek için, zihninizde tasarladığınız sunum şekline en uygun mağaza tasarımına ihtiyaç duyacaksınız. Zihninizde en uygun sunum şeklini tasarlayabilmek içinse, müşterilerinizin mağazanızdaki davranış sürecini iyi analiz edebilmeniz gerekiyor.

Müşterilerin mağaza içerisindeki davranış sürecini analiz ederken, hangi mağaza sistemini nerede kullanacağınız da zihninizde şekillenecektir. Bir müşterinin temel olarak mağazanızla olan ilişkisini 5 ana adımda değerlendirebiliriz. Bunlar mağazanızı dışarıdan görüşü, mağazaya ilk girdiği anda gördüğü konsept, ürünlerinizle etkileşimi, ürünlerinizi deneme süreci ve satın alma aşaması olarak kısaca tanımlanabilir. Ancak biz bu yazımızda bunlara daha detaylı değinmek istiyoruz. Çünkü her aşamada müşterileriniz ayrı bir mağaza unsuru ile etkileşime girmektedir. Size sunabileceğimiz en uygun tasarım içinse bu mağaza unsurlarını nasıl en iyi şekilde değerlendirebileceğimizin ele alınması gerekiyor. Hangi aşama alanları için hangi sistemlerimizi kullanabileceğinize de bu içeriğimizde değineceğiz.

Mağazanızın Dışarıdan Görünüşü

Vitrinlerinizin Mağazanız Açısından Teşkil Ettiği Önem…
mağaza vitrin dekorasyonu

İster alışveriş merkezinde, ister cadde üzerinde olsun bir mağazanın yeni bir müşteriye ilk görüntüsü o mağazanın vitrinleridir. Bir mağaza vitrininin müşteriye nasıl hitap ettiği, hangi mağaza sistemi ile inşa edildiği, ne kadar dekoratif durduğu ve en önemlisi sattığınız ürünleri nasıl ve ne oranda teşhir ettiğinizle ilgilidir.

Teşhir ettiğiniz ürünlerinizin en göz alan ve en kaliteli ürünler arasından seçilmesi veya en çok tüketilen fakat daha ekonomik olan ürünler arasından seçilmesi iki ayrı seçenektir. Bu seçeneklerden birini değerlendirirken mağazanıza ilk kez gelecek olan müşteri kitlenizi iyi tanımlamış olmanız gerekmektedir. Ürünleri aşırı sıklıkta veya aşırı çeşitlilikte sergilemek vitrin sunumu için pek doğru bir metot olmayacaktır. Müşteri ilk bakışta ayırt edilebilen ürünlerle iletişime geçmelidir. Vitrin mankenleri bu açıdan mağazanızın vitrinleri için çok büyük önem teşkil ediyor. Bir mankene giydirilmiş veya vitrin profilleri üzerine boylu boyunca asılmış ürünler müşterilerinize daha doğru hitap edecektir. Elbette katlanmış ürünleri sergilemek için mağazanın doğru yeri olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Vitrinlerde ürünlerinizi nasıl bir sunumla sergilediğinizin yanı sıra, vitrinlerin içerisinde görünen ve ürünlerin üzerine konulduğu veya asıldığı mağaza sisteminin ne kadar dekoratif görüntü verdiği de çok önemlidir. Shopline Mağazacılık olarak tasarladığımız mağazaların çoğunda vitrin için yere ve tavana sabitlenen Fix Sistemleri kullanmaktayız. Bu sistemlerin arasında ahşap diyagonal paneller ile dışarıya dekoratif bir görüntü sağlanabilmektedir. Bu panellerin ve profillerin renk uyumu da dekorasyon açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu yüzden hem alüminyum veya demir profiller için hem de ahşap paneller için çeşitli renk seçeneği sunuyoruz. Vitrinlerde Fix Sistem yerine Mesh Sistem kullandığımız mağaza tasarımlarımızda mevcuttur. Esasında duvar sistemi sınıfına soktuğumuz bu iki sistemi,, özellikle Fix Sistemi vitrinlerde de kullanıyor oluşumuzun başlıca nedeni, bu sistemlerin iki taraflı kullanılabilir olmasından kaynaklıdır. Hem mağazanın dışına doğru vitrin tarafında ürün sergileyebilirsiniz, hem de içeriye doğru yerleştirilen raf ve askılarla mağaza içini de müşterileriniz açısından değerlendirebilirsiniz.

Müşterinin Mağazaya Girişi

Orta Stantlar Ve Duvar Sistemleri ile Müşterinize Sunabilecekleriniz…

Mağaza kapısından ilk giriş anında karşılaşılabilecek en uygun mağaza unsurları üzerinde çeşitli ürünlerinizi sergilediğiniz orta stantlar ve orta stant grubundan özellikle askı stantlarıdır. Ürünlerinizi aynı renk grubundan farklı boylarda ya da aynı boy grubundan farklı renklerde teşhir etmek için çok sayıda sunum metodu düşünülebilir. Bu metotlardan hangisinin doğru olduğu mağazanızın türüne, genişliğine ve hitap ettiği müşteri kitlesine göre değişiklik arz eder. Eğer Shopline Mağazacılık ile çalışmayı düşünürseniz, ürünlerinizi nasıl teşhir etmeniz gerektiğine dair en uygun mağaza stantlarını ve tasarım içerisinde nasıl konumlandırmanız gerektiğini belirlerken size yardımcı olabilecek uzman bir ekiple karşılaşacaksınız.

Müşteriniz mağazanızı gezerken duvarlarda kullanılan sistemlerle sunduğunuz ürünlere de bakacaktır. Sattığınız ürünün giyim veya aksesuar türü oluşu açısından ekipman dizilimi en uygun şekilde planlanmalıdır. Sattığınız aksesuar ürünlerinin boyları ve kullanmak istediğiniz sıklık bu anlamda belirleyici kriterlerdir. Rafların altında kullanmak isteyebileceğiniz askılıkların yerden veya bazadan yüksekliği de sergilemek istediğiniz ürünlerin boyu ile belirlenecektir. Rafları, askıları ve aksesuar çubuklarını duvar sistemlerinde kullanabildiğiniz gibi Shopline’ ın modüler stantları üzerinde de kullanabilmektesiniz. Uzun yıllar sonucu elde edilmiş tecrübeler ile en uygun boyutlarda standardize edilmiş ürünler müşterilerinize güzel bir alışveriş deneyimi yaşatacaktır.

Mağazanın orta alanındaki ekipman sıklığı daha fazla ürünün sergilenmesini sağlarken müşterilerin daha dar alanda hoşnutsuz olmasına ve hatta istediği ürüne karar veremeden başka bir mağazaya yönlenmesine sebebiyet verebilir. Bu açıdan mağazanızın genişliğine uygun bir yerleşim planı oldukça önemlidir. İşte bu yüzden en uygun yerleşim planı için profesyonel tasarım ekibimiz her konuda müşterilerimize yardımcı olmaktadırlar.

mağaza raf dekorasyonu

Duvar Sistemleri ve orta stantların çoğu için ortak olarak söyleyebileceğimiz şey, iki gruba ait ürünlerin de ahşap ve metal bileşenlerden oluşuyor olmasıdır. Bazı ürünlerimiz sadece ahşap, bazıları ise sadece metalden oluşsa da ürünlerimizin çoğu için böyle söyleyebiliriz. Bu bakımdan mağaza tasarımında ahşap ve metal renklerinin birbirine uyumu ve mağaza duvarları, zemini ile ne kadar uyumlu bir estetik sergilediği çok önemlidir. Hatta renk uyumunu sattığınız ürünlerin türüne göre dahi yorumlayabiliriz. Örneğin erkek giyim mağazalarında ya da bölümlerinde kullanılması daha uygun olan renklerle, bayan giyim için kullanılacak renkler ve çocuk giyim için kullanılacak renkler çok farklı olacaktır.

Ürünlerinizle Etkileşim Süreci

Daha Detaylı Ekipmanların Alışveriş Sürecine Etkisi…

Eğer bir mağazanın tamamını büyük bir resim olarak kabul edersek, mağazanın içerisindeki her bileşen o resmi meydana getiren detaylardır diyebiliriz. İstisnaları olabilmekle beraber, genel olarak resme bakan bir kişi yeteri kadar uzun bakarsa bütünden detaya doğru iner. Elbette ilk gördüğü bir görüntüde ilk gözüne çarpan şey bütünden önce detay da olabilir. Eğer müşteriniz zihninde canlandırdığı ya da daha önce gördüğü bir ürünü arıyorsa, onu unutmuş olsa bile mağazanızın içerisinde veya vitrininde onu gördüğü an odak noktası haline gelir. Belli bir renk ve modeldeki bir gömleği arayan bir erkek ya da spesifik tüm özellikleri ile bir bayanın zihninde yer etmiş bir ayakkabı ilk görüldüğü an alınmak istenir. Ancak sadece gömlek almak isteyen veya sadece ayakkabı almak isteyen fakat spesifik özellikleri zihninde belirlenmemiş müşteri için böyle değildir. Dolayısıyla bu tarz müşteriler için ilk girildiği anda mağazanın göze nasıl hitap ettiği etkileyici bir unsurdur. Mağazanın genelinden sonra, bir noktadan itibaren ürünleri incelemeye başlayan müşteri profili hakkında ele alınması gerekenlere değinebiliriz.

Ekipmanlarınız ürünlerinizi ne şekilde sergiliyor? Örneğin yan yana asılmış farklı renkte ürünler bir sunum şeklidir. Bu sunum şekli için askı standı kullanabileceğiniz gibi duvar sistemlerine asılan askı çubukları da kullanabilirsiniz. Eğer bu sunumu mağazanın orta kısmında de yapmak istiyorsanız askı standı daha uygun bir tercih olacaktır. Ya da duvar sistemlerinde birbirleri ile kombine olabilen ürünleri kademeli baston aparatları ile sergileyebilirsiniz. Eğer küpe, kol saati veya kolye gibi daha ufak ürünler de satıyorsanız, aksesuar aparatlarını hangi sıklıkta ve renkte kullanacağınız önem arz eder. Çoğunluğu siyah olan bu tarz ürünler için daha açık renkli bir panelin üzerine yerleştirilmiş aksesuar çubukları tercih edilecektir. Ürün boylarına göre belli aralıklarla nizami bir kullanım müşterilerinize en iyi sunumu yapabilmenizi sağlayacaktır.

mağaza ekipmanları

Shopline’ ın mağazacılık ekipmanları içerisinde çok sayıda ürün için özel tasarlanmış aparat mevcuttur. Bunlar farklı sistemler için farklı şekillerde kullanmak üzere geliştirdiğimiz aparatlardır. Örneğin, Point Sistem için bu aparatların girişleri paneller üzerine açılan deliklere yerleştirilen slotlar için tasarlanmışken, Stripe Sistem için panellerin içerisine yerleştirilen yatay kanallara yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Diğer sistemlere yerleştirilen kancalı aksesuar ekipmanları ise Kısa U Askılık olarak isimlendirdiğimiz ürünlere yerleştirilmektedir. Kullanılan aparat türü ve mağazanın hangi kısmında kullanılacağı ile ilgili olarak bu sistemlerden herhangi biri tercih edilebilir. Örneğin mağazanızın kolonlarını değerlendirmek üzere Stripe Paneller veya Yatay Kanallı Paneller kullanılabilir. Ancak daha uzun duvar sistemleri için eğer bu aparatlar boydan boya duvarın tamamı için kullanılacaksa Alüminyum Profillerin arasına yerleştirilen Stripe veya Point paneller de tercih edilebilir. Fakat duvar sisteminin sadece bir veya iki paneli için kullanılacaksa Kısa U Askılık üzerinde kullanabileceğiniz kancalı aksesuar ekipmanları ile ürünlerinizi müşterilerinize sunabilirsiniz.

Ürünlerinizi Deneyebilecekleri Yerler

Deneme Kabinleri, Aynalar ve Pufların Önemi…

Müşteriniz mağazanızı veya vitrinde sergilediğiniz bir ürünü dışarıdan gördü. İçeriye girdiği anda mağazanızın genel görünümüne bakıp, orta alan veya duvar kısımlarından birine yöneldi ve ardından ürünlerinizle etkileşime girmeye başladı. Hangi ürünün kendisine daha uygun “olabileceğini” bir ürünü asılı olduğu yerden çekerek, rengine, desenine ve boyuna bakarak fark eder. Ancak hangi ürünün kendisi için en uygun olduğuna onu deneyerek karar verebilir.

Mağazanızdaki ayakkabılıklar üzerinde sergilediğiniz ayakkabıları deneyebilmek için puf ve ayna yeterlidir. Ancak giyim ürünlerini deneyebilmek için gerekli olan deneme kabinlerine mağazanızda özel bir bölüm ayırabilirsiniz. Bu kabinler Shopline standartları içerisinde ahşap kabinler de olabilir, mağazanız için kendi inşa ettirdiğiniz alçıpan yapımı da olabilir. Her halükarda kabinlerde kullanacağınız aynanın boyu ve kabin askılarını Shopline’ dan temin edebilirsiniz. Mağazanız için kabinleri ne kadar sayıda kullanacağınız, alanınızın ne kadarını ve hangi kısmını deneme alanı olarak ayıracağınızın iyi düşünülmüş olması gerekmektedir. Müşterilerinize yetecek sayıda deneme kabini ideal olmakla beraber, ayırdığınız her alan mağazanızın ürün teşhir ettiğiniz kısımlarını da azaltacaktır.

Ödeme Aşaması

En Estetik ve Kullanışlı Kasa Bankoları…

Hiç şüphesiz müşterilerinizin her birinin alışveriş sürecinde iki taraf içinde başarı noktası olarak belirleyebileceğimiz yer kasa bankoları olacaktır. Kasa bankolarının nereye konumlandırıldığı, ne kadar estetik göründüğü ne kadar kullanışlı olduğu bu içeriğimizde son olarak ele alacağımız önemli bir konudur.

Kasa Bankolarının diğer mağaza ekipmanlarına göre bir çok anlamda farklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer bir mağaza vitrinini ele alacak olursak, müşteriniz vitrin aracılığı ile mağazanın içerisine doğru bir etkileşime girer. Mağaza sistemleri ve ekipmanlar aracılığı ile sattığınız ürünlerle beğenisine dayalı olarak bir iletişim kurar. Bütün bu etkileşimler tek yönlüdür. Ancak kasa bankoları müşterilerinizin kasa çalışanınız ile iletişime geçtiği bir mağaza unsurudur. Bu bağlamda mağazanız için tercih edeceğiniz kasa bankoları, çalışanlarınız açısından kullanışlı ve müşterileriniz açısından estetik olmak zorundadır. Bankonun iç kısmında veya arkasında bulunan dolap ve raf gibi bileşenler ödeme sonrası verebileceğiniz ufak hediyeleri, paketleme ile ilgili gereçleri de içerisinde bulundurabilir. Estetik açıdan ise bankonun ön kısmında işlenmiş veya akrilik panel içerisine yerleştirilmiş logonuzu bulundurmanız, tercih edeceğiniz ahşap renkleri ile müşterilerinizin gözüne daha dolu bir görünüm sunacaktır.

Mağaza Sistemleri 4 Mağaza Tasarımı 3 Duvar Sistemleri 2
Paylaşın: